چاپ        ارسال به دوست

دلیل حمله شدید کرونا به ریه‌ها چیست؟

به گزارش پایگاه خبری ساینس، ماکروفاژها گروهی از سلول‌های سیستم ایمنی هستند که از ریه‌ها در برابر ویروس‌ها و باکتری‌های موجود در هوا و جریان خون محافظت می کنند. اما در شرایط خاصی این ماکروفاژها موجب تشدید بیماری‌های عفونی مانند کووید ۱۹می‌شوند. ممکن است منشا ماکروفاژها سلول‌های سفید خون و مونوسیت‌ها باشند و این سلول‌ها فرایندهای رشد متفاوتی داشته باشند.


مونوسیت‌ها گروهی از سلول‌های سیستم ایمنی هستند که در مراحل اولیه واکنش سیستم ایمنی دخالت دارند و بزرگترین سلول‌های موجود در جریان خون محسوب می‌شوند. این سلول‌ها پس از خروج از جریان خون و ورود به بافت‌ها می‌توانند به سلول‌های ماکروفاژ تبدیل شوند.


محققان کارولینسکا با استفاده از یک مدل، فرایند رشد ماکروفاژها را به طور مستقیم و درون یک ریه زنده مطالعه کردند و این مدل را با تکنیک توالی‌یابی آر ان آ ترکیب کردند تا فعالیت ژنتیکی سلول‌های مستقل را ارزیابی کنند. در نتیجه این تحقیقات مکانیزم تبدیل مونوسیت‌های انسان به ماکروفاژهای ریه مشخص شد.
اطلاع از نحوه این مکانیسم می‌تواند در درمان‌ آسیب‌های ریه ناشی از کووید ۱۹موثر باشد.


 ویروس کرونا موسوم به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹)۲۴آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده شد؛ اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.تاکنون  یک میلیون و ۸۵۲هزار و ۵۱نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه
Immunityمنتشر شده است.


٠٩:٤١ - دوشنبه ٢٠ بهمن ١٣٩٩    /    عدد : ١٠١٦٥٨    /    تعداد نمایش : ٢٤٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department