چاپ        ارسال به دوست

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

کیت های تشخیصی فعلی، ویروس جهش یافته کرونا هم را شناسایی می کنند

دکترسیدعلیرضا ناجی در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که  تست های شناسایی ویروس کرونا پایه مولکولی دارند اظهارکرد: تست های  PCRاز طریق نمونه‌های تنفسی تهیه شده و از روش‌های گوناگون از جمله سواب بینی-حلقی، حلقی و یا غرغره گلو و نمونه خلط سینه انجام می شود، نتایج این تست ها عموما ظرف چند ساعت تا دو روز قابل دسترسی است .

وی با بیان این که هدف های ژنی برای شناسایی کرونا مورد استفاده قرار می گیرد افزود: کیت های PCRمعمولا بر اساس ژن  N(نوکلئوپروتئين) ، ژنE  (انولوپ) و ژن ناحیه پلیمر طراحی می شوند.

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه با تاکید بر این که جهش های شناسایی شده در ویروس کرونا در نقاط حساسی که کیت ها این مناطق را مورد بررسی قرار می دهند تغییرات چندانی نداشته گفت: تغییراتی که هدف های ژنی ویروس کووید ۱۹را مورد بررسی قرار می دهند بسیار جزئی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه  با اشاره به این که کیت های آزمایشگاهی دو هدف ژنی مختلف را همزمان در نواحی مختلف مورد ارزیابی و مورد شناسایی قرار می دهد خاطرنشان کرد: احتمال افزایش میزان خطای منفی کاذب آزمایشگاهی  در کیت های موجود و حتی در ویروس جهش یافته بسیار کم است.

وی با بیان این که در حال حاضر روش های شناسایی کرونا با استفاده از کیت های PCRهمچنان موثر است خاطرنشان کرد:  ویروس ها میل شدیدی به بقا در طبیعت دارند و بر همین اساس مدام تغییر شکل می دهند، بنابراین باید تغییرات ژنتیکی ویروس ها در بازه های زمانی کوتاه مدت مورد بازنگری قرار بگیرد.

دکتر ناجی با تاکید بر این که روش های پیشگیری از کرونا همچنان ثابت و مشخص است افزود: روش های پیشگیری  تغییر نمی کنند بلکه باید اهتمام دولت ها و مردم برای قطع زنجیره کرونا و انجام رفتارهای متعهدانه بیش از پیش مورد توجه باشد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی توجه به برنامه های درمانی، افزایش حداکثری میزان تست های اختصاصی کرونا،  ایزولاسیون، شناسایی و قرنطینه کردن مبتلایان به کرونا و موارد تماس آنها و اجرای سریعتر برنامه واکسیناسیون را راهکار مناسبی برای کاهش بار بیماری در جامعه دانست.


٠٩:٢٢ - سه شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٩    /    عدد : ١٠١٧٠١    /    تعداد نمایش : ٤٦٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department