چاپ        ارسال به دوست

کشف جزئیاتی در مورد روند اسرارآمیز عفونی شدن ویروس ها

محققان برای اولین بار ، روشی را که ویروس هایی مثل" پولیوویروس" ( poliovirus) و ویروس سرماخوردگی عادی به وسیله آن، کدهای ژنتیکی خود را جمع آوری می کنند و امکان آلوده کردن سلول را به آنها میدهند ، شناسایی کردند.

این پژوهش که در" دانشگاه لیدز" ( University of Leeds)  و" دانشگاه یورک " University of York  انجام گردیده است ، احتمال ارائه داروها یا عوامل ضد ویروسی را فراهم می کند که میتوانند به متوقف ساختن چنین عفونت هایی بپردازند.

هنگامی که یک سلول آلوده می شود، ویروس باید مواد ژنتیکی خود را به سلول های دیگر منتقل کند. این یک فرآیند پیچیده است که ایجاد آنچه را که با عنوان" ویریون ها" ( virions) شناخته میشوند ، در بر دارد. هر ویریون، یک پوسته پروتئینی است که رونوشت کاملی از کدهای ژنتیکی ویروس را شامل می شود. ویریون ها میتوانند سلول های دیگر را نیز آلوده کنند و به بروز بیماری منجر شوند.

آنچه تا به حال به گونه یک راز باقی مانده ، درک دقیق نحوه جمع آوری ویریون ها توسط ویروس است.

پروفسور" پیتر استوکلی"  ( Peter Stockley)، از پژوهشگران این پروژه بیان کرد:این پژوهش به خاطر نحوه تغییر دادن تفکر ما در مورد کنترل برخی از بیماری های ویروسی، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. در صورتیکه ما بتوانیم مکانیسم تشکیل ویریون را مختل کنیم، پس احتمال مختل کردن عفونت در مسیرهای آن نیز وجود خواهد داشت.

او گفت:بررسی های ما نشان میدهند ویژگی های مولکولی که روند تشکیل ویریون را کنترل می کنند، از نظر ژنتیکی حفظ می شوند؛ بدین معنا که به سادگی جهش نمی یابند، خطر تغییر ویروس را کاهش می دهند و داروهای جدید را بی اثر می کنند.

این پژوهش، بر یک ویروس گاوی موسوم به" Enterovirus- E" متمرکز است که به عفونت انسان منجر نمی شود و جایگزینی برای پولیوویروس است.

پولیوویروس، ویروس خطرناکی است که بر انسان اثر می گذارد و به فلج اطفال منجر می شود و یکی از اهداف" سازمان جهانی بهداشت" ( WHO)، ریشه کن کردن این ویروس است.

این پژوهش، جزئیاتی را در مورد نقش سیگنال های بسته بندی آران ای ارائه می دهد که نواحی کوتاهی از مولکول آران ای هستند که همراه با پروتئین های موجود در پوشش ویروس، تشکیل دقیق و کارآمد یک ویریون عفونی را تضمین می کنند.

محققان توانستند با ترکیب زیست شناسی مولکولی و ریاضی، نواحی احتمالی را در مولکول آران ای شناسایی کنند که میتوانند عملکردی شبیه به سیگنال های بسته بندی داشته باشند. پژوهشگران با استفاده از سیگنال های الکترونیکی پیشرفته، این فرآیند را به تصویر بکشند. این اولین باری است که انجام دادن چنین کاری با این نوع ویروس ممکن می شود.

درک دقیق نحوه شکل گیری این فرآیند، صنعت داروسازی را قادر می سازد تا عوامل ضد ویروسی ایجاد کند که میتوانند این فعل و انفعالات کلیدی را متوقف کنند و جلوی بیماری را بگیرند.

این پژوهش، در مجله"PLOS Pathogens" به چاپ رسید.


٠٩:٥٦ - دوشنبه ١١ اسفند ١٣٩٩    /    عدد : ١٠٢٤٤٣    /    تعداد نمایش : ٣٦٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department