چاپ        ارسال به دوست

یک مکانیسم دفاعی جدید در برابر کرونا شناسایی شد

به نقل از نیوزوایز، دانشمندان "دانشگاه هوکایدو" (Hokkaido University) ژاپن، یک واکنش دفاعی جدید را در برابر کروناویروس کشف کرده اند که یک گیرنده موسوم به"RIG- I" که در تشخیص ویروس نقش دارد، در آن دخیل است.

تنظیم مجدد بیان این پروتئین میتواند واکنش ایمنی را در بیماران مبتلا به "بیماری انسدادی مزمن ریه" (COPD) تقویت کند.

از زمان آغاز همه گیری کووید- ۱۹و گسترش آن، پژوهش های بسياري در مورد درک این بیماری و ارائه راه‌های درمان صورت گرفته است. کووید- ۱۹، همه افراد را به صورت یکسان تحت تاثیر قرار نمی دهد.

برخی از مبتلایان، بدون علایم هستند، بیشتر افراد دارای علائم، به کووید- ۱۹خفیف مبتلا هستند و عده کمتری به نوع شدید آن مبتلا می شوند. دلیل این امر، بطور کامل مشخص نشده و موضوع پژوهش های در حال انجام شدن است.

دانشمندان دانشگاه هوکایدو در این پروژه نشان داده اند کهRIG- I، تکثیر ویروس را در سلول های ریه(Lung) انسان مهار می کند.

حدود ۴۰تا ۴۵درصد از افرادی که تا به حال به کووید- ۱۹مبتلا شده اند، بدون علامت هستند. حدود ۳۵تا ۴۰درصد، نوع خفیف بیماری را تجربه کرده اند و ۱۹درصد نیز تحت تاثیر علایمی قرار گرفته اند که شدید یا کشنده هستند و با بیماری های خطرناکی مانند بیماری انسدادی مزمن ریه همراه می شوند. این طیف از علایم نشان می دهند که تفاوت های بسیاری میان واکنش های فردی نسبت به ویروس وجود دارد.

پاتوژن های میکروبی در بدن ما توسط پروتئین های موسوم به"PRRs" شناسایی می شوند که واکنش های ایمنی نسبت به این پاتوژن ها را راه اندازی می کنند.

عفونت های ویروسی توسط مجموعه ای از پروتئینهایPRRs شناسایی می شوند. دانشمندان توجه خود را برRIG- I متمرکز کردند که به این مجموعه تعلق دارد. RIG- I بخاطر شناسایی ویروس هایی مانند ویروس آنفلوانزا و واکنش نشان دادن نسبت به آن شناخته شده است.

دانشمندان با آزمایش های صورت گرفته روی کشت سلولی دریافتند که در سلول های ریوی، واکنش ایمنی کمی نسبت به کروناویروس وجود دارد و این نشان می دهد مسیر سیگنال دهی که به واکنش ایمنی منجر می شود، متوقف شده است. دانشمندان نقشRIG- I را بررسی کردند و دریافتند که کمبود آن به افزایش تکثیر ویروس منجر می شود. آزمایش های بیشتر تائید کرد که سرکوب کردن تکثیر ویروس، بهRIG- I وابسته است.

یکی از پژوهش هایی که پیشتر انجام شده، نشان داده است که بیانRIG- I در سلول های ریوی افراد مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه، تنظیم نادرستی دارد. دانشمندان با استفاده از سلول های ریوی دو بیمار مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه نشان دادند که تنظیم نادرستRIG- I، به تکثیر ویروس پس از پنج روز می انجامد. همچنین، دانشمندان نشان دادند که درمان سلول های مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه با "ترتینوئین" (ATRA) که بیانRIG- I را تنظیم می کند، عناصر ویروسی را به صورت قابل توجهی در ریه ها کاهش می دهد.

دانشمندان توانستند با استفاده از جهش هایRIG- I، مکانیسم هایی را توضیح دهند کهRIG- I به واسطه آن ها، تکثیر کروناویروس را سرکوب می کند. "هلیکاز" (Helicase) که یک عنصر ساختاری درRIG- I است، با آران ای ویروس در تعامل قرار می گیرد و آنزیم مشتق شده از ویروس را که مسوول تکثیر است، متوقف می کند.

این پژوهش، حالت منحصر به فردی از تشخیصRIG- I را نشان داده است. همچنین این پژوهش نشان می دهد که سطح بیانRIG- I، یکی از پارامترهای بالقوه برای پیش بینی پیامدهای کووید- ۱۹برای بیماران است.

پژوهش های بیشتری باید انجام شوند تا عوامل یا شرایطی را مشخص کنند که در تنظیم کردن سطح بیانRIG- I نقش دارند و شاید به ارائه راهبردهای جدیدی برای کنترل عفونت ناشی از کروناویروس بیانجامند.

این پژوهش، در مجله"Nature Immunology" به چاپ رسید.


٠٨:٥٥ - سه شنبه ٤ خرداد ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٤٨٤٢    /    تعداد نمایش : ٤٨٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department