چاپ        ارسال به دوست

پژوهشگران توانستند ویروس سرماخوردگی را از کار بیاندازند

به نقل از نیواطلس، به همان اندازه که سرماخوردگی رایج است ، درمان آن واقعاً دشوار است. این امر تا حد زیادی به این دلیل است که ویروس های مختلف زیادی در یک خانواده وجود دارد و می توانند به سرعت جهش پیدا کنند. اکنون یک پژوهش جدید نشان می دهد که غیرفعال کردن یک پروتئین واحد در سلول های انسانی می تواند ویروس سرماخوردگی را بی اثر کند.

محققان دانشگاه استنفورد و کالیفرنیا در این مطالعه ابتدا سلول های انسانی را در محیط آزمایشگاه کشت دادند سپس این سلول ها را در معرض دو نوع ویروس مختلف قرار دادند؛ یکی از این ویروسهاRV-C 15که می تواند موجب بروز آسم در انسان ها شود و دیگری ویروسEV-D  68بود که بیماری شبیه فلج اطفال به نام فلج شل حاد(Acute Flaccid Paralysis) را ایجاد می کند.      

سپس محققان با از فعالیت انداختن سیستماتیک ژن ها موفق شدند مشاهده کنند که ویروس ها برای آلوده کردن سلول ها به چه پروتیینی متکی هستند. آنها متوجه شدند که بسیاری از ژن ها زمانی که از فعالیت می افتند تنها می توانند جلوی یک ویروس را از آلوده کردن سلول ها بگیرند اما تنها تعداد بسیار کمی از آنها توانستند هر دو این ویروس ها را به یکباره از فعالیت بیاندازند.

یکی از ژن های بسیار امیدوارکننده در این زمینه 3  SETD نام دارد. محققان در تحقیق دیگری سلول های انسانی فاقد

 ژن 3 SETD را در محیط آزمایشگاه کشت داده و سپس آنها را در معرض ویروس های سرماخوردگی قرار دادند. محققان متوجه شدند که سرماخوردگی برای ایجاد آلودگی در بدن تنها بر این پروتئین خاص تکیه دارد. به همین دلیل هیچ یک از ویروس های سرماخوردگی بدون پروتئین 3 SETD قادر به تکثیر نبودند. تحقیقات نشان می دهد که این پروتئین سرعت تکثیر انواع ویروس های سرماخوردگی را 100برابر می کند؛ بنابراین محققان در تلاشند تا روشی برای از کار انداختن این پروتئین بیابند.


٠٩:١٥ - پنج شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٨    /    عدد : ٨٢٧٣٥    /    تعداد نمایش : ٥١٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department