چاپ        ارسال به دوست

محققان سوئدی پی بردند؛

ویروس متعلق به خانواده هرپس چه نقشی در ابتلا به ام اس دارد

به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، پژوهشگران به دنبال آنتی بادی هایی برای مقابله با پروتئینهای دو نوعA و B از ویروس متعلق به خانواده هرپسHHV- 6  بودند و در این پژوهش ها معلوم گردید احتمال وجود آنتی بادی هایی دربرابر پروتئینHHV- 6A در بیماران مبتلا به ام اس حدود ۵۵ درصد بیش از گروه کنترل است.

علاوه بر این پژوهشگران یک گروه ۵۰۰ نفری از افراد سالم را مورد مطالعه قرار دادند و معلوم گردید احتمال ابتلای این اشخاص به ام اس بعد از آلوده شدن بهHHV- 6A  به میزان دو برابر افزایش می یابد. همچنين معلوم شد هرچه سن آلودگی به ویروسHHV- 6A  پائین تر باشد، احتمال ابتلای اشخاص به ام اس افزایش می یابد.

پژوهشگران با انجام این تحقیقات به این جمع بندی رسیدند که به احتمال زیاد ویروسHHV- 6A در ابتلا به ام اس نقش دارد.

مولتیپل اسکلروزیس(MS) یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی پاسخ غیر معمولی به سیستم عصبی مرکزی( CNS)  می دهد. سیستم عصبی مرکزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی است. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به میلین حمله می کند. میلین به غلاف چربی پیرامون سلول های عصبی گفته می شود. میلین آسیب دیده سبب بوجود آمدن تصلب بافت( sclerosis)  می شود که نام بیماری نیز از همین واژه گرفته شده است. زمانیکه پوشش میلین یا بافت های عصبی آسیب می بینند، ارسال پیغام های عصبی مختل می شود که عارضه های مختلفی دارد.

ام اس پیشرونده مقدماتی، نوع عودکننده – فروکش کننده، ام اس پیشرونده ثانویه و نوع پیشرونده عودکننده ایراد مختلف این بیماری هستند و اینک حدود ۲.۵ میلیون نفر در سرتاسر جهان به ام اس مبتلا هستند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Frontiers in Immunology منتشر شده است.


٠٨:٤٦ - چهارشنبه ٤ دی ١٣٩٨    /    عدد : ٨٦٧٥٠    /    تعداد نمایش : ٦٤١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department