چاپ        ارسال به دوست

مرد ۶۱ ساله، اولین قربانیِ بیماری تنفسی مرموز در چین

شیوع یک ویروس مرموز و ناشناخته در چین ده ها نفر را به عفونت حاد تنفسی مبتلا و روانه بیمارستان کرده است. محققان تا کنون در شناسایی عامل این بیماری ناکام مانده اند و احتمالا پای یک ویروس جدید در میان است.

این بیماری عجیب در «ووهان» واقع در مرکز چین شیوع پیدا کرده که ۱۱ میلیون نفر جمعیت دارد. تا کنون ۵۹ مورد ابتلا به این پنومونی ویروسی گزارش شده و بنابر اعلام مقامات بیمارستانی شهر «ووهان» یک مرد ۶۱ ساله با علائم شبیه به ذات‌الریه و در پی شیوع نوعی ویروس که هنوز شناسایی نشده، جان خود را از دست داده و هفت بیمار دیگر نیز در شرایط ناپایدار قرار دارند.

این مرد اولین قربانی شیوع این ویروس بوده که از ماه دسامبر شیوع پیدا کرده و پیش از این نیز به دلیل ابتلا به بیماری کبدی مزمن تحت درمان قرار داشته است. به گفته منابع بیمارستانی از سوم ژانویه تاکنون موارد جدیدی از ابتلا به این ویروس شناسایی نشده است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO)  و محققان چینی تا کنون به نتیجه خاصی نرسیده اند اما احتمال می دهند که پای یک کروناویروس جدید و ناشناخته در میان باشد.

به گزارش روزنامه گاردین، سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز پنج‌ شنبه اعلام کرد:  کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که می‌تواند عامل انواعی از بیماری‌ها همچون سرماخوردگی معمولی و سارس شود. برخی از انواع این ویروس موجب بروز بیماری‌های شدیدی نمی‌شود درحالیکه  نسخه نوظهور و جدیدی از خانواده ویروس‌هایی که عامل شیوع مرگبار بیماری سارس (Sars)  و سندروم تنفسی خاورمیانه (Mers) بوده می‌تواند عامل شیوع این بیماری باشد.

Xu Jianguo،  محقق اصلي به رسانه هاي چيني گفته كه ۱۵ نفر از بيماران نشانه هايي از نوع جديدي كروناويروس را در خود دارند كه تا كنون در انسان ها مشاهده نشده است.

شيوع اين اپيدمي عجيب باعث شده سازمان بهداشت چين خواستار وضع محدوديت هايي در زمينه سفر به چين شود اما پكن مدعي شده كه ويروس علي رغم ايجاد بيماري هاي حاد چندان مسري نيست. محققان بر اين باورند كه ريشه بيماري احتمالا به غذاهای دريايي برمي گردد و مظنون اصلي هم بازار غذاهاي دريايي Huanan تشخيص داده شده كه از چند روز قبل به دستور مقامات براي بررسي هاي بيشتر تعطيل شده است

 


٠٨:٤٤ - دوشنبه ٢٣ دی ١٣٩٨    /    عدد : ٨٧٥٤٧    /    تعداد نمایش : ٧٤٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department