چاپ        ارسال به دوست

خویشاوند نزدیک به کرونا پیدا شد/ کروناویروس حاصل فرگشت طبیعی است

دانشمندان با یافتن یک خویشاوند نزدیک از ویروس "SARS- CoV- 2"، عامل بیماری همه گیر کووید- ۱۹ در خفاش ها به شواهد بیشتری در خصوص تکامل طبیعی این ویروس و عدم ایجاد آن توسط انسان رسیدند.

به نقل از فیز، بحث و گفت وگوی فراوانی میان سیاستگذاران و عموم مردم درمورد اینکه کروناویروس (Coronaviruses) جدید از کجا آمده است، جریان دارد. در حالیکه پژوهشگران، خفاش ها را به احتمال زیاد میزبان طبیعی"SARS- CoV- 2" می دانند، هنوز منشاء این ویروس معلوم نیست.

پژوهشگران جدیدا یکی دیگر از ویروس های خانواده کروناویروس را شناسایی کرده اند که نزدیکترین خویشاوند "SARS- CoV- 2" در بعضی مناطق ژنومی است و حاوی اسیدهای آمینه در محل اتصال زیر واحدهای S1 و S2 ویروس است.

پژوهشگران می گویند این ویروس جدید موسوم به "RmYN02" نشان می دهد که این قبیل ویروس ها بطور طبیعی فرگشت می یابند.

"ویفنگ شی" نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: از زمان کشف "SARS- CoV- 2" چندین گمانه بی اصل و اساس مبنی بر این که این ویروس منشاء آزمایشگاهی دارد، مطرح شده است. بالاخص، گفته شده است که S1 و S2  در این ویروس، بسیار غیرعادی هستند و شاید نشان دهنده دستکاری آزمایشگاهی باشند. ولی مقاله ما به وضوح نشان می دهد که این فرگشت ها بطور طبیعی در حیات وحش رخ می دهند و شواهد محکمی دربرابر ادعای آزمایشگاهی بودن کروناویروس جدید ارائه می دهد.

پژوهشگران ویروس "RmYN02" را از تجزیه و تحلیل ۲۲۷ نمونه خفاش جمع آوری شده در استان "یونان" کشور چین بین ماه مه و اکتبر سال ۲۰۱۹ شناسایی کردند.

" شی" می گوید: از زمان کشف این که خفاش ها منشاء کروناویروس سارس در سال ۲۰۰۵ بودند، نگاه زيادي به خفاش ها بعنوان گونه ای که مخزن این خانواده از ویروس است، وجود دارد.

نزدیکترین خویشاوند "SARS- CoV- 2" تا به حال ویروسی به اسم "RaTG13" شناخته می شد که قبلاً در خفاش های استان یونان چین شناسایی شده بود. ولی اینک ویروس "RmYN02" که اخیراً کشف شده است، در بعضی از قسمت های ژنوم من جمله در طولانی ترین بخش رمزگذاری ژنوم به نام "ab1"  جایی که آن ها ۹۷.۲ درصد از RNA خود را به اشتراک می گذارند، به "SARS- CoV- 2" نزدیکتر است.

پژوهشگران خاطرنشان کردند که ناحیه ژنومی دامنه کلیدی اتصال گیرنده "RmYN02" که برای آلوده سازی سلول های میزبان انسانی و اتصال به گیرنده "ACE2" انسانی استفاده می شود، با "SARS- CoV- 2" متفاوت است. این بدان معنی است که این ویروس جدید احتمالا سلول های انسانی را آلوده نمی کند.

بررسی دقیق ویروس "RmYN02" و توالی های ژنوم آن نشان می دهد ویروس های این خانواده بصورت طبیعی فرگشت یافته اند و منشاء طبیعی دارند.

" شی" می گوید: یافته های ما نشان می دهد که مشخصات عجیبی که در ابتدا بسیار غیرمعمول بنظر می رسند، در واقع میتوانند بطور طبیعی در کروناویروس های حیوانات رخ دهند.

او ادامه داد: مطالعه ما نور بیشتری بر فرگشت "SARS- CoV- 2" می اندازد. نه "RaTG13" و نه "RmYN02" جد مستقیم "SARS- CoV- 2" نیستند، برای این که بین این ویروس ها یک شکاف فرگشتی وجود دارد. ولی مطالعه ما به روشنی نشان می دهد که نمونه برداری از گونه های بیشتر در حیات وحش، ویروس هایی را نشان خواهد داد که حتی بیشتر با "SARS- CoV- 2" و اجداد مستقیم آن ارتباط دارند و میتوانند در خصوص چگونگی ظهور این ویروس در انسان چیزهای زيادي را به ما بگوید.

این مطالعه در مجله Current Biology منتشر شده است.

 


٠٨:٢١ - يکشنبه ١١ خرداد ١٣٩٩    /    عدد : ٩٢٥٦٩    /    تعداد نمایش : ٤١٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department