چاپ        ارسال به دوست

سلول‌های مصون در مقابل کرونا شناسایی شدند

پژوهشگران دانشگاه دوک واقع در ایالات متحده آمریکا با همکاري محققان دانشگاه ملی سنگاپور در بدن افرادی که دچار بیماری های کووید ۱۹ و سارس شده و از آن بهبود یافته اند، نوعی مصونیت در سلول های T شناسایی کردند.

به نقل از پایگاه خبری ساینس دیلی، سلول های T و آنتی بادی ها توانایی هدف گیری مستقیم و نابودي سلول های آلوده به ویروس را دارند و در کنار هم بخش بزرگی از واکنش سیستم ایمنی بدن (Système immunitaire) انسان دربرابر آلودگی های ویروسی را تشکیل می دهند.

در این تحقیقات ابتدا جمعی از داوطلبان که از کووید ۱۹ بهبود یافته اند، مورد آزمایش قرار گرفتند و سلول های T مصون دربرابر این ویروس در بدن تمام آنها شناسایی شد. سپس گروهی از داوطلبان که در سال ۲۰۰۳ میلادی به ویروس سارس آلوده شده و از آن بهبود یافتند، تحت آزمایش قرار گرفتند و مشخص شد در بدن تمام آنها نیز بعد از گذشت ۱۷ سال، سلول های T مصون در برابر ویروس سارس وجود دارند. همچنین مشخص شد سلول های T موجود در بدن این اشخاص در برابر ویروس جدید کرونا موسوم به

 SARS- CoV-2 نیز مصونیت دارند.

متخصصان، با آزمایش گروهی از داوطلبان سالم که هرگز تحت‌تأثیر هیچ یک از ویروس های ذکر شده قرار نگرفته بودند، توانستند این نوع مصونیت سلول های T را در بدن بیش از نصف این اشخاص شناسایی کنند. به اعتقاد محققان وجود این نوع ایمنی میتواند حاصل آلوده شدن با سایر انواع ویروس های کرونا مانند ویروس عامل سرماخوردگی یا انتقال انواع ناشناخته ای از این ویروس توسط جانوران به انسان باشد.

نتیجه این تحقیقات نشان می دهد سلول های T مصون دربرابر ویروس به مدت طولانی در بدن باقی می مانند و این امر برای تولید واکسن و ایجاد ایمنی بلندمدت در برابر ویروس کرونا از اهمیت بالایی برخوردار است.

قرار است پژوهشگران آزمایشات خود را ادامه دهند تا مشخص شود که وجود سلول های T مصون در بدن افرادی که هرگز به ویروس سارس و کووید ۱۹ آلوده نشده اند، تا چه میزان مانع ابتلای آنها به این بیماریها می شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

 


١١:٢٩ - دوشنبه ١٣ مرداد ١٣٩٩    /    عدد : ٩٤٩٦٠    /    تعداد نمایش : ٣٥٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department