چاپ        ارسال به دوست

ابداع نوعی پروتئین پذیرنده جعلی برای جلوگیری از ورود کرونا به بدن

به نقل از شینهوا، تحقیقی در دانشگاه ایلینوی روشی نوین برای کنترل شیوع همه گیری کووید ۱۹ارائه کرده اند که با استفاده یک نسخه پروتئین سطحی( پذیرنده) مهندسی شده، به ویروس متصل می شود و از ورود عفونت به بدن جلوگیری می کند.

به طور کلی ویروس برای مبتلا کردن انسان نخست باید به یک پروتئین سطحی متصل شود که روی سلول های بدن انسان قرار دارد. ویروسSARS- CoV- 2  نیز به پروتئین های پذیرنده2 ACEمتصل می شود که وظیفه تنظیم فشارخون، میزان خون و تورم در بدن انسان را برعهده دارد. این پروتئین در بافت سراسر بدن به خصوص در ریه ها، قلب، رگ ها، کلیه و معده وجود دارد.

در همین راستا محققان بیش از ۲هزار جهش2 ACEرا بررسی کردند و سلول هایی با پروتئین های جهش یافته روی سطح آنها ساختند.

در مرحله بعد آنها با تحلیل و بررسی شیوع ابتلای سلول ها به ویروس کرونا(corona) متوجه شدند با ترکیب ۳جهش می توان یک پروتئین پذیرنده ساخت که ۵۰بار قدرتمندتر به ویروس متصل می شود.

سپس محققان یک نسخه محلول از پروتئین پذیرنده مهندسی شده ساختند. این پذیرنده محلول از سلول جدا شده و به طور آزاد جریان داشت و همزمان بعنوان یک پذیرنده جعلی با ویروس واکنش نشان داد.

محققان پس از آزمایش، پیوستگی قدرتمند بین ویروس و پذیرنده جعلی را تایید کردند و معتقدند این روش با بهترین آنتی بادی های شناخته شده برای مقابله با کووید ۱۹رقابت می کند.

همچنین تحقیقات نشان داد این پذیرنده های جعلی نه تنها در بافت های آزمایشگاهی با ویروس پیوند برقرار می کنند، بلکه به طور مؤثر آن را خنثی می کنند و اجازه نمی دهند سلول به ویروس مبتلا شود.

اریک پروکو پروفسور بیوشیمی دانشگاه ایلینوی می گوید:ما مشغول بررسی ایمنی و ثبات این پذیرنده های جعلی در موش ها هستیم، اگر این آزمایش موفقیت آمیز باشد، مسیر برای آزمایش های بالینی دارو فراهم می شود.

این تحقیق در وب سایت دانشگاه ایلینوی و همچنین در ژورنال ساینس منتشر شده است.


٠٩:٣٣ - دوشنبه ١٧ شهريور ١٣٩٩    /    عدد : ٩٦١٢٤    /    تعداد نمایش : ١٨٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department