چاپ        ارسال به دوست

کاهش شدت ابتلا به کرونا با واکنش مناسب سیستم ایمنی بدن

محققان آمریکایی در بررسی جدید خود، اهمیت واکنش ایمنی مناسب را در کاهش شدت ابتلا به کووید- ۱۹نشان دادند.به نقل از مدیکال اکسپرس، محققان از زمان ظاهر شدن کروناویروس(Coronaviruses) تاکنون تلاش کرده اند تا بفهمند که چرا سیستم ایمنی در مرحله حاد ابتلا به کووید- ۱۹، بیشتر از اینکه خوب عمل کند، به بدن آسیب می رساند.

جدیدترین بررسی محققان "مؤسسه ایمنی شناسی لاجولا"  ( La Jolla Institute for Immunologyدر آمریکا نشان می دهد که طی دوره حاد ابتلا به کووید- ۱۹، بروز واکنش ایمنی برای کنترل ویروس و کاهش شدت بیماری، مهم است و سلول های تی بدن، نقش بسیار مهم تری را نسبت به پادتن ها در این زمینه بر عهده دارند.

واکنش ایمنی ضعیف یا ناهماهنگ، نتایج ضعیف تری را به همراه دارد. یافته های این پژوهش نشان می‌دهند که تأثير واکسن(vaccine) هایی که برای پيش‌گيري از کووید- ۱۹طراحی میشوند، باید به یک واکنش ایمنی قابل توجه ختم شود که برانگیختن پادتن ها، سلول های تی کمک کننده و سلول های تی کشنده را نیز برای تضمین ایمنی بدن بهمراه دارد.

"شین کروتی"    (Shane Crotty)، از محققان این پروژه اظهار‌کرد: شاید بررسی های ما بتوانند توضیح دهند که چرا بیماران مسن‌تر مبتلا به کووید- ۱۹، بیشتر نسبت به این بیماری آسیب پذیر هستند. با افزایش سن، ذخیره سلول های تی که میتوانند در برابر یک ویروس به خصوص فعال شوند، کاهش می یابد و هماهنگی واکنش ایمنی بدن نیز کمتر می شود. بنظر میرسد که همین موضوع، یکی از عواملی باشد که باعث می شود اشخاص مسن تر نسبت به کووید- ۱۹، آسیب پذیری بیشتری داشته باشند.

"آلساندرو ستل"   (Alessandro Sette)، سرپرست این پروژه اظهار‌کرد: ما هیچ شواهدی ندیدیم که نشان بدهند سلول های تی در ایجاد طوفان سیتوکین نقش دارند که بیشتر به واسطه "دستگاه ایمنی ذاتی"   (Innate immune system) ایجاد می شود.

زمانی که کروناویروس به بدن وارد می شود، دستگاه ایمنی ذاتی، حمله گسترده و نامشخصی را علیه آن شروع می کند و به آزادسازی موجی از مولکول های سیگنال دهنده می پردازد که به تحریک التهاب می انجامد و نیروهای دستگاه ایمنی بدن را از حضور یک عامل بیماری زا آگاه می کند.

در شرایط کنونی شیوع کروناویروس، بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن موسوم به "دستگاه ایمنی تطبیقی"   (Adaptive immune system) میتواند به مقابله با ویروس بپردازد، ذرات ویروسی را ردیابی کند و سلول های مبتلا شده را از بین ببرد. دستگاه ایمنی تطبیقی، از سه شاخه پادتن ها، سلول های تی کمک کننده و سلول های تی کشنده تشکیل شده است که به ردیابی و حذف سلول های مبتلا به ویروس می پردازند.

 

محققان برای این پروژه، نمونه خون ۵۰بیمار مبتلا به کووید- ۱۹را جمع آوری کردند و سه شاخه از نیروهای دستگاه ایمنی تطبیقی بدن شامل پادتن های مخصوص به کروناویروس، سلول های تی کمک کننده و سلول های تی کشنده را به صورت جامع مورد بررسی قرار دادند.

"سیدنی رامیرز"   (Sydney Ramirez)، از محققان این پروژه گفت: این موضوع برای ما مهم بود که بتوانیم طیف وسیعی از بیماریها از خفیف گرفته تا حاد را بررسی کنیم تا بتوانیم عوامل ایمنی شناختی متمایز را تشخیص دهیم.

نتیجه این پژوهش، به نتایج پژوهشی پیشین این گروه نزدیک بود که نشان داده است همه بیمارانی که بطور کامل بهبود یافته اند، میزان پادتن، میزان قابل قبولی از پادتن، سلول های تی کمک کننده و سلول های تی کشنده را در بدن خود دارند؛ در حالیکه بدن بیماران مبتلا به کووید- ۱۹حاد، فاقد این عوامل به میزان لازم است.

کروتی اظهار‌کرد: یافته های این پژوهش نشان می دهند که سلول های تی، نقش بسیار مهمی در ابتلا به کروناویروس و پادتن ها نیز نقش مهمی در ابداع واکسن کووید- ۱۹بر عهده دارند. اگرچه نقش مهم سلول های تی در هر دو مورد، غیر قابل انکار است.

این پژوهش، در مجله"Cell" به چاپ رسید.


٠٨:٥٣ - دوشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٩    /    عدد : ٩٧٦٩٥    /    تعداد نمایش : ٢٥٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department