چاپ        ارسال به دوست

ویروس کرونا ممکن است مستقیما به مغز حمله کند.

امکان حمله مستقیم ویروس کرونا به مغز

تیم پژوهشی دانشگاه ییل آمريکا به سرپرستی آکیکو ایواساکی مدعی است که ویروس کرونا امکان دارد در مغز تکثیر شود و در اینصورت سلول های مغز را از اکسیژن کافی محروم کند. گرچه میزان شیوع این عارضه نامعلوم است و مشخص نیست این ویروس، در چه تعدادی از مبتلایان، مستقیما به مغز حمله می کند.

به نقل از یورونیوز، این پژوهش که هنوز در مراحل مقدماتی است نظر کارشناسان را بخود جلب کرده است. دکتر اندرو جوزفسون، مدیر بخش عصب شناسی دانشگاه پزشکی سانفرانسیسکو، ضمن ستایش از شیوهٔ انجام این تحقیق، بر اهمیت آن تأکید کرد ولی افزود که ترجیح می دهد تا تائید کامل آن از سوی کارشناسان هم چنان منتظر بماند.

ویروس جدید کرونا(corona) تنها ویروسی نیست که میتواند به جدارهٔ محافظ بافت مغز نفوذ کند. پیش از این ثابت شده بود که ویروس زیکا نیز همین قابلیت را دارد.

ولی دانشمندان تا پیش از این باور داشتند که آن دسته از علایم عصب شناختی که حدود نیمی از مبتلایان به کووید- ۱۹بروز می‌دهند، نوعی واکنش شدید دستگاه ایمنی بدن، موسوم به «طوفان سایتوکین» است که سبب التهاب مغز می شود. آن ها گمان نمی کردند که این علایم شاید نشانهٔ حملهٔ مستقیم این ویروس به بافت مغز باشد.

تیم پژوهشی دانشگاه ییل با آزمایش روی سه نوع بافت مختلف مغز به نتایج فوق رسیده اند؛ یعنی آزمایش روی مغز موش ها، روی بافت مغزی پرورش یافته در آزمایشگاه، و در نهایت روی مغز بیماران درگذشته از کرونا.

دانشمندان متوجه شدند که این ویروس میتواند به سلول های عصبی حمله کند و از آن ها برای تکثیر خود بهره ببرد. بعد از این، سلول های مبتلا به کرونا اکسیژن سلول های جانبی خود را می گیرند و به این ترتیب سبب مرگ آن ها می شوند.

پیش از این، نظریهٔ غالب آن بود که ویروس کرونا از نوعی خاصی پروتئین به نام اِی.سی.ای.۲تغذیه می کند که سبب کمبود این پروتئین(Protein) در مغز می شود، و علایمی نظیر سردرد و سرگیجه به این علت پدید می آیند.

ولی بررسی اخیر نشان می دهد که این پروتئین در تمامی موارد، حتی در مغز بیماران درگذشته در اثر کرونا، به اندازهٔ کافی موجود بوده است. پس در اثر این پژوهش دیگر بار این نظریهٔ قوّت می گیرد که این ویروس میتواند مستقیما به مغز حمله کند.

همچنین موش هایی که ویروس کرونا نخست به مغزشان حمله ور شده بود زودتر از آنهایی مردند که این ویروس وارد ریه(Lung) شان شده بود. امری که نشان می دهد به احتمال بسیار، حملهٔ ویروس به مغز، مرگبارتر از حمله اش به ریه هاست.

محققان این نظریه را نیز مطرح می کنند که احتمال دارد ویروس کرونا از راه بینی به مغز نفوذ کند، گرچه تأکید دارند که اثبات این نظریه نیازمند تحقیقات بیشتر است.


١٠:٠٦ - شنبه ١٢ مهر ١٣٩٩    /    عدد : ٩٧٠٥٦    /    تعداد نمایش : ٢٠١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department