چاپ        ارسال به دوست

به نقل از بی بی سی:

فایزر: واکسن ما در ۶ ماه اول پس از تزریق، ۹۱ درصد از موارد ابتلا به کرونا کم کرده

نتایج جدید آزمایش های شرکت داروسازی «فایزر» نشان می دهد که واکسن این شرکت که به همراه شرکت داروسازی «بیون تک» تولید شده پس از شش ماه از زمان تزریق همچنان در پیشگیری از ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» موثر است.

بنا به اعلام شرکت «فایزر» این واکسن در ۹۱.۳ درصد از موارد پس از شش ماه نیز در پیشگیری از ابتلا به «کووید ۱۹» همراه با علائم بالینی این بیماری کارایی دارد. این در حالی است که میزان کارایی واکسن «فایزر-بیون تک» در ماه های اولیه پس از تزریق دو دوز این واکسن ۹۵ درصد بوده است.

مطالعه جداگانه ای نشان می دهد که تزریق هر دو دُز این واکسن باعث تولید میزان کاملا قابل توجهی پادتن حتی در افرادی که در دهه ۸۰و ۹۰زندگی هستند می شود.

اما بررسی ها نشان داد که فقط ۶۳ درصد افراد واکسینه شده سلول های موسوم به "تی" که به حفظ این پادتن ها برای مدتی طولانی تر کمک می کند تولید می کنند.

پاسخ این سوال مهم که مصونیت در برابر ویروس کرونا بعد از زدن واکسن برای چه مدتی ادامه می یابد هنوز معلوم نیست.

فایزر داده های ۴۶ هزار نفری که در کارآزمایی اصلی این شرکت داوطلب شده بودند را دقیقا شش ماه بعد از تزریق دُز دوم تحلیل کرد.

این شرکت همچنین داده های ۸۰۰ داوطلب در آفریقای جنوبی را بررسی کرد و نتیجه گیری کرد که واکسن به همین اندازه در برابر نمونه جهشی که در این کشور شناسایی شده موثر است. مطالعات آزمایشگاهی نشان می داد که پادتن تولید شده در اثر این واکسن برای مقابله با این نمونه جهشی کمتر موثر است.

آلبرتا بورلا رئیس و مدیرعامل فایزر گفت: "کارایی بالای واکسن تا شش ماه بعد از تزریق دُز دوم و در مقابل نمونه غالب در آفریقای جنوبی باعث اعتماد بیشتر به تاثیر کلی واکسن ما می شود."

مطالعات بلندمدت مشابه به روی کلیه واکسن های کرونا از جمله آکسفورد-استرازِنِکا در جریان است، اما فایزر اولین واکسنی است که گزارش آن منتشر می شود.

تحقیقات جداگانه توسط دانشگاه بیرمنگام این موضوع را بررسی کرد که چه اتفاقی برای سیستم ایمنی صد داوطلب ۸۰ تا ۹۶ ساله افتاده است.

نمونه های خون این افراد نشان دهنده میزان بالای پادتن بود که می تواند به طور موثری ویروس اولیه کرونا را از کار بیاندازد.

تاثیر این پادتن ها در برابر نمونه جهشی در برزیل یک چهاردهم بود.

با این حال پژوهشگران مطمئن بودند افراد واکسینه شده با فایزر همچنان در برابر نمونه برزیلی ویروس مصونیت دارند چون میزان پادتن در آنها خیلی زیاد بود.

با این حال فقط ۶۳ درصد افراد این گروه سنی میزانی قابل ردیابی سلول تی تولید کرده بودند.

دکتر هلن پِری از محققان گفت: "معلوم نیست این در درازمدت چه اثری از نظر ایمنی سازی دارد."

سلول های تی می توانند سلول هایی که ویروس کرونا ربوده و آنها را به مرکز تکثیر ویروس تبدیل کرده را نابود کنند.

اما آنها در درازمدت همچنین به حفظ پادتن در بدن کمک می کنند.

پروفسور پال ماس از دیگر محققان این مطالعه گفت: "این چیزی است که از نزدیک زیر نظر خواهیم داشت."


١٠:٤٥ - دوشنبه ١٦ فروردين ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٣٣٢١    /    تعداد نمایش : ٢١٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department