چاپ        ارسال به دوست

آیا واکسن های کووید ۱۹ موجب بروز سندرم «گیلن باره»می شوند؟

به نقل از مدیسن نت، در مطالعه موردی اخیر مشاهده شد دو نفر از اشخاص حاضر در آزمایش واکسن کرونا شرکت جانسون اند جانسون مبتلا به سندرم گیلن باره شدند ولی مدرکی دال بر تأثیر واکسن بر بروز این عارضه وجود ندارد.

اگرچه هر دو نفر در یک آزمایش مشابه حاضر بودند اما یکی واکسن و دیگری دارونما محلول سالین دریافت کرده بود.

دکتر« آنتونی آماتو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشکده پزشکی هاروارد، در این باره می گوید:« این مسئله این موضوع را تقویت می کند که در گزارش ما بروز همزمان دو مورد سندرم گیلن باره، تصادفی بوده است

سندرم گیلن باره عارضه ای نادر است که در آن، سیستم ایمنی به سلول های عصبی حمله می کند. علائم بیماری با ضعف در دست ها و پاها شروع می شود و می تواند تا حد بیحسی کامل هم پیشروی کند.

اگرچه این عارضه می تواند خطرناک باشد اما اکثر افراد بهبود می یابند.علت دقیق پیدایش این سندرم معلوم نیست، اما می تواند بعد از بروز عفونت های تنفسی یا گوارشی روی دهد. هرساله در هر یک میلیون نفر، ۲۰نفر مبتلا به این عارضه می شوند. در موارد بسیار نادر، بعد از واکسیناسیون این اتفاق می افتد.

با این وجود پژوهشگران معتقد هستند از آنجائیکه بروز چنین عوارضی بسیار نادر است، از اینرو فواید واکسن زدن برای جلوگیری از کووید ۱۹به مراتب بیشتر است.


٠٩:٥٨ - دوشنبه ٢٤ خرداد ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٥٤٠٤    /    تعداد نمایش : ٤٩٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department