چاپ        ارسال به دوست

واکنش متفاوت بدن افراد مبتلا به سرطان نسبت به واکسن کووید- ۱۹

پژوهش جدیدی که در مرکز پزشکی" مانت ساینای" ( Mount Sinai) آمریکا انجام گردیده است ، نشان می دهد که بیماران مبتلا به نوعی سرطان خون موسوم به"مالتیپل میلوما"  (Multiple Myeloma)  واکنش های متغیری نسبت به واکسن های کووید- ۱۹دارند که این واکنش ها در برخی از موارد قابل تشخیص نیستند و به آزمایش پادتن و اقدامات احتیاطی بعد از واکسیناسیون نیاز دارند.

این گروه پژوهشی متوجه شدند که بیماران مبتلا به مالتیپل میلوما، بعد از دریافت واکسن های" فایزر( Pfizer) "یا "مدرنا" ( Moderna)، واکنش های متغیری دارند که بعضا مطلوب نیستند. تقریباً ۱۶درصد این بیماران بعد از دریافت هر دو دوز واکسن، هیچ پادتن قابل تشخیصی نشان ندادند. این یافته ها امکان دارد به بقیه بیماران مبتلا به سرطان که تحت درمان هستند و بیماران مبتلا به نقص ایمنی مرتبط باشند.

" سمیر پارک" ( Samir Parekh)، سرپرست این پژوهش خاطرنشان کرد:این پژوهش، لزوم انجام دادن آزمایش های متداول خون را روی بیماران مبتلا به مالتیپل میلوما بعد از واکسیناسیون نشان می دهد تا درک خطر و احتمال نیاز بیماران به ادامه استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی امکان پذیر شود. همینطور این کار، به آزمایش های بالینی بسیاری نیاز دارد تا استفاده از روش های درمانی مانند" پادتن های مونوکلونال" Monoclonal antibodies) )  برای کاهش خطر ابتلا به کووید- ۱۹و استفاده از واکسن های مختلف مورد بررسی قرار بگیرد.

واکسن های کووید- ۱۹در پیشگیری از عفونت های شدید یا مرگ مؤثر هستند ولی بیماران مبتلا به مالتیپل میلوما، از نقص ایمنی رنج می برند و گزارش های ابتدایی نشان داد که واکسن ها در این افراد، واکنش کمتری را برمی انگیزند و یا با تأخیر همراه هستند. این اولین پژوهشی است که گروه بزرگی از بیماران مبتلا به مالتیپل میلوما را بعد از پایان یافتن تزریق هر دو دوز واکسن مورد بررسی قرار می دهد و واکنش آنها را با واکنش افراد سالم مقایسه می کند.

" آنیا ونبرگ" ( Ania Wajnberg)، از پژوهشگران این پروژه بیان کرد:از آنجا که بازگشایی کشورها شروع شده، این موضوع مهم است که افراد مبتلا به اختلالات سیستم ایمنی از جمله ماتیپل میلوما، با پزشک خود مشورت کنند و واکنش های خود را نسبت به واکنش های کووید- ۱۹درک کنند.

پژوهشگران در این پروژه، سطح پادتن ۳۲۰بیمار را مورد بررسی قرار دادند. ۲۶۰نفر از بیماران، دو دوز واکسن کووید- ۱۹را دریافت کردند و پژوهشگران متوجه شدند که آنها ۱۵/۸درصد پادتن های غیرقابل شناسایی دارند. بیماران مبتلا که پیش از واکسیناسیون به کووید- ۱۹مبتلا بودند، واکنش های ایمنی نشان دادند که ۱۰برابر بیش از افراد بدون کووید- ۱۹بود.

۱۰نفر از بیماران مبتلا به مالتیپل میلوما که حداقل یک دوز از واکسن را دریافت نموده بودند، طی دوره بررسی به کووید- ۱۹مبتلا شدند. چهار نفر در بیمارستان بستری شدند و نشانه های شدید بیماری را داشتند و یکی از آنها از دنیا رفت.

پژوهشگران مانت ساینای، به بررسی واکنش بیماران نسبت به واکسن کووید- ۱۹ادامه میدهند و باور دارند افرادی که واکنش پادتن کم یا متوسط دارند، ممکن است محافظت را با سرعت بیشتری نسبت به افرادی که واکنش بالایی دارند، از دست بدهند.

این پژوهش، در مجله" Cancer Cell" به چاپ رسید.


٠٩:٢٧ - يکشنبه ١٨ مهر ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٨٨٣٨    /    تعداد نمایش : ٧٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department