چاپ        ارسال به دوست

در سوئد اتفاق افتاد؛

انتقال کرونا از مادر به نوزاد از طریق جفت/ جهش ویروس در بدن نوزاد

 

بر اساس تحقیقی جدید چندی قبل در مالمو سوئد یک زن باردار و مشکوک به ابتلاء به کووید ۱۹ به علت درد شکمی به بیمارستان اسکان( Skane) منتقل شد. پزشکان بعد از معاینه متوجه شدند ضربان قلب جنین وی به شدت پائین است. این امر نشان می داد نوزاد اکسیژن کافی دریافت نمی کند.

آن ها طی عمل سزارین اورژانسی، نوزاد را در چند دقیقه از شکم مادر خارج کردند. آزمایش خون نوزاد سطح پایین اکسیژن را تائید کرد و از سوی دیگر تست سواب های گلو نشان داد مادر و نوازد هر دو به کووید ۱۹ مبتلا هستند.

پژوهشگران سواب گلوی مادر و نوزاد را بررسی و ژنوم ویروس را توالی دادند تا احتمال ابتلای نوزاد به کووید ۱۹ در شکم مادر بررسی شود. تحقیق نشان داد ژنوم ویروسی در بدن مادر و نوازد یکسان است. بعد از آن نوزاد از مادر جدا شد و هنگام انجام تست ها با اعضای خانواده نیز در تماس نبود. یافته ها نشان داد نوزاد با این ویروس متولد شده است.

هرچند بعد از گذشت چند روز، آزمایش توالی ژنتیکی جدید نشان داد جمعیت ویروس بدن کودک تغییر کرده و حاوی نسخه ای جهش یافته از ویروس همراه شاخه اصلی آن است که از مادر به وی منتقل شده بود.

هرچند جهش ویروس امری معمول است، ولی شاخه جدید تنها ۵ روز بعد از تولد نوزاد جهش یافته است. ممکن است تغییرات ژنتیکی به علت تماس نوزاد با محیط خارج از رحم مادر تحریک شده باشند. ولی سرعت جهش کارشناسان را متعجب کرد.

مادر این نوازد به سرعت از کووید ۱۹ بهبود یافت و ۴ روز بعد از زایمان از بیمارستان مرخص شد. ولی نوزاد به مراقبت های بیشتری نیاز داشت زیرا زودتر از موعد متولد شده بود. البته بعد از تولد نوزاد در بدن او آنتی بادی هایی ویروس کرونا به وجود آمد و هیچ علائم شدیدی در او مشاهده نشد.

نتیجه این تحقیق در The British Journal of Obstetrics and Gynaecology  منتشر شده و جز معدود پژوهش های علمی است که انتقال ویروس کرونا از طریق جفت به نوزاد را بررسی کرده اند.

 


٠٩:٥٩ - دوشنبه ٢٦ مهر ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٩١٤٥    /    تعداد نمایش : ٣٣٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department