چاپ        ارسال به دوست

سویه اومیکرون احتمالا کد ژنتیکی مشترکی با کروناویروس سرماخوردگی دارد

به نقل از روزنامه واشنگتن پست، محققان شرکت  Nference در کمبریج، واقع در ماساچوست، در این مطالعه پس از توالی یابی سویه اومیکرون، متوجه قطعه‌ای از کد ژنتیکی شدند که در ویروسی که باعث سرماخوردگی می شود نیز وجود دارد.

محققان می‌گویند این جهش می‌تواند از فردی ناشی شده باشد که همزمان به 2SARS-CoV-، ویروس کرونا که باعث ابتلا به کووید-۱۹می شودR229  HCoV- ، ویروسی که باعث ابتلا به سرماخوردگی می شود، مبتلا شده باشد.

« ونکی ساندارارجب» یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: شباهت «قابل توجه» میان اومیکرون و229E     HCoV-می تواند باعث شود که این سویه «به میزبان انسان عادت کند» و احتمال بیشتری دارد که از واکنش های سیستم ایمنی بدن فرار کند.

وی افزود: این بدان معناست که ویروس به آسانی منتقل می شود اما علائم بیماری خفیفی را بروز می دهد یا اصلا علائم ندارد.

این سویه به سرعت در آفریقای جنوبی که برای اولین بار این سویه در آنجا شناسایی شد، در حال گسترش است؛ همچنین موارد ابتلا به اومیکرون در استان «گوتنگ» - خانه مرکز اقتصادی پرجمعیت این کشور - تقریباً هر سه روز یکبار دو برابر می‌شود.

آفریقای جنوبی همچنین  ۱۱هزار و ۵۳۵مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹را گزارش کرد که یک افزایش ۳۵درصدی را نسبت به قبل نشان می‌دهد زیرا مؤسسه ملی بیماری‌های واگیر این کشور  اعلام کرد که اومیکرون به عنوان سویه غالب در ماه نوامبر انتخاب شد و ۷۴درصد از ژنوم‌های توالی‌یابی شده را تشکیل می‌داد.

سویه اومیکرون از آن زمان در ده‌ها کشور کشف شده و حداقل در ۱۲ایالت آمریکا شناسایی شده است.

به گفته مقامات بهداشتی، اولین مورد ابتلا به اومیکرون در آمریکا چند مدت پیش در کالیفرنیا شناسایی شد و موارد ابتلای بعدی در کلرادو، هاوایی، لوئیزیانا، مریلند، مینه‌سوتا، میسوری، نبراسکا، نیوجرسی، نیویورک، پنسیلوانیا و یوتا در روزهای بعد گزارش شده است.

به گزارش ایرنا، محققان آفریقای جنوبی در هفته های گذشته گونه جدیدی از ویروس کرونا را شناسایی کردند که با عنوان 1.1.529 B.شناخته می‌شود و دارای جهش‌های چندگانه است. سازمان بهداشت جهانی، این گونه جدید را به عنوان یک گونه نگران کننده معرفی و بر اساس ترتیب الفبای یونانی، آن را «اومیکرون» نام‌گذاری کرده است.


١٢:٥٩ - شنبه ٤ دی ١٤٠٠    /    عدد : ١١١٨١٨    /    تعداد نمایش : ٣٥٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department