چاپ        ارسال به دوست

تزریق واکسن کرونا در بارداری خطرناک است؟

 

طبق داده‌های جمع‌آوری‌شده از بیش از ۱۹۱هزار زن کانادایی، حدود ۴درصد از زنان باردار که واکسن کووید ۱۹را دریافت کردند، در عرض یک هفته پس از اولین دوز خود، و حدود ۷درصد پس از دوز دوم، یک عارضه سلامتی جدی داشتند.

در مقابل، ۳درصد از زنان باردار واکسینه نشده، عوارض سلامت مهم مشابهی را گزارش کردند، که به عنوان بیماری ای تعریف می‌شود که باعث می‌شود فرد از کار یا دانشگاه غیبت کند، نیاز به مشاوره پزشکی داشته باشد یا از شرکت در فعالیت‌های روزانه منظم بازبماند.

شایع‌ترین عوارض مهم سلامتی پس از دوز دو در زنان باردار، احساس ناخوشی عمومی، سردرد یا میگرن و عفونت دستگاه تنفسی بود.

طبق گزارش، در میان گروه کنترل از افراد غیرباردار واکسینه شده، حدود ۶درصد پس از اولین دوز و ۱۱درصد پس از نوبت دوم، یک عارضه سلامتی را گزارش کردند.

مشکلات جدی سلامت که نیاز به مراجعه به بخش اورژانس یا بستری شدن در بیمارستان داشت در همه گروه‌ها نادر بود (کمتر از ۱٪).

نویسندگان این مطالعه از بیمارستان کودکان ونکوور کانادا گزارش دادند سقط جنین یا مرده‌زایی شایع‌ترین پیامد نامطلوب بارداری گزارش شده بود، اما تفاوت معنی‌داری بین میزان آن‌ها در زنان واکسینه شده و واکسینه نشده وجود نداشت.

حدود ۲درصد از زنان باردار واکسینه نشده و ۱.۵درصد از زنان باردار واکسینه شده، سقط جنین یا مرده زایی را طی هفت روز پس از دریافت هر دوز از یکی از واکسن‌های کووید ۱۹تجربه کردند.

در تفسیر مطالعه جدید ادعا شده است که یافته‌ها با شواهد رو به رشدی که نشان می‌دهد واکسن‌های کووید ۱۹در دوران بارداری بی‌خطر هستند، سازگار است.


٠٩:٣٠ - سه شنبه ٢٢ شهريور ١٤٠١    /    عدد : ١٢٠٦٩١    /    تعداد نمایش : ٨٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department