چاپ        ارسال به دوست

فرد مبتلا به کرونا چه میزان ویروس بازدم می‌کند؟

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که یک فرد مبتلا به کووید چه مقدار ویروس را میتواند در هنگام بازدم منتشر کند؟ محققان دانشگاه مریلند در کالج پارک در این مطالعه جدید چندین پاسخ برای این سوال ارائه کرده اند.

به نقل از نیچر، نتایج یک مطالعه جدید حاکی از آن است که افرادی که به انواع بسیار قابل انتقال کروناویروس(Coronaviruses)  سندرم حاد تنفسی ۲ مانند آلفا، دلتا و اومیکرون آلوده شده اند، مقادیر بیشتری از ویروس را نسبت به افراد آلوده به سویه های دیگر این بیماری منتشر می کنند. علاوه بر این ، افرادی که پس از واکسیناسیون و حتی بعداز تزریق دوز تقویت کننده به کووید- ۱۹ مبتلا میشوند، همچنان ویروس را در هوا منتشر می کنند.

"جان ولکنز"  (John Volckens)  مهندس بهداشت عمومی در دانشگاه ایالتی کلرادو در فورت کالینز گفت: نتایج این تحقیق نشان داد که هر سه سویه آلفا، دلتا و اومیکرون هنگامی که افراد صحبت می کنند یا فریاد می زنند، سریعتر از سایر سویه های ویروس از بدن خارج می شوند.

"کریستن کلمن"(Kristen Coleman)  یکی از نویسندگان این مطالعه که در مورد بیماری های عفونی نوظهور در دانشگاه مریلند در کالج پارک تحقیق می کند، گفت این بدان معناست که مردم باید دولت ها را تحت فشار قرار دهند تا با تعبیه سیستم های تهویه و فیلتراسیون مناسب در جهت بهبود کیفیت هوای داخل محیط ها سرمایه گذاری کنند.

در این مطالعه، کلمن و همکارانش ۹۳ نفر را که بین اواسط سال ۲۰۲۰ تا اوایل سال ۲۰۲۲ به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲آلوده شده بودند، مورد بررسی قرار دادند. گروهی از شرکت کنندگان به سویه آلفا که در اواخر سال ۲۰۲۰ ظاهر شد و برخی به دو سویه دلتا و اومیکرون که پس از آن ظاهر شد، مبتلا بودند. همه شرکت کنندگان مبتلا به دو سویه اخیر قبل از ابتلا به ویروس کاملا واکسینه شده بودند.

افراد آلوده با یک دستگاه مخروطی شکل آزمایش شدند و طی آن به مدت ۳۰ دقیقه همراه با سرفه و عطسه آواز خواندند و فریاد زدند و در همین حین یک دستگاه متصل، ذراتی را هنگام بازدم از دهان این افراد خارج می شد را جمع آوری می کرد. این دستگاه که" Gesundheit- II" نام دارد، قطرات ریز هواپخش با قطر پنج میکرومتر یا کمتر را که می توانند در هوا باقی بمانند و از طریق پارچه و ماسک های جراحی نشت کنند، جدا کرد.

محققان دریافتند که شرکت کنندگان آلوده به انواع آلفا، دلتا و اومیکرون نسبت به افراد آلوده به انواع سویه های دیگر، آر ان ای ویروسی بیشتری را هنگام بازدم منتشر می کنند. اینها شامل سویه قدیمی مانند نمونه ای که برای اولین بار در ووهان، چین شناسایی شد و نمونه هایی مانند گاما که با افزایش قابلیت انتقال مرتبط نیستند، بود.

محققان همچنین چند سلول را در آزمایشگاه با نمونه های هواپخش ترکیب کردند و دریافتند که چهار نمونه (که هر کدام برای یکی ازشرکت کنندگان مبتلا به دلتا یا اومیکرون بود) سلول ها را آلوده کرده است. "جیانیو لای"    (Jianyu Lai)، یکی از نویسندگان این مطالعه و اپیدمیولوژیست دانشگاه مریلند گفت که عمل تکثیر ویروس همیشه عفونی نیست و توانایی نمونه ها در آلوده کردن سلول های آزمایشگاهی به این معنی است که آر ان ای ویروسی موجود در هواپخش ها می تواند بیماری را گسترش دهد. عمل ریزش/ تکثیر ویروس(Shed virus) زمانی است که فرد نسخه هایی از یک ویروس را از بدن خود آزاد می کند.

محققان در این مطالعه همچنین تنوع مقادیر ویروس در بازدم افراد مبتلا به سویه های مختلف را با یکدیگر مقایسه کردند. به عنوان مثال میزان انتشار آر ان ای ویروسی از طریق هواپخش در یک شرکت کننده آلوده به اومیکرون، ۱۰۰۰ برابر بیشتر از میزان انتشار آر ان ای ویروسی در افراد مبتلا به نوع آلفا یا دلتا است. محققان می گویند که ریشه این موضوع همانند یک راز باقی مانده است، اما می تواند به عوامل بیولوژیکی مانند سن افراد مرتبط باشد. رفتار نیز ممکن است نقش داشته باشد. "ابر پخش کننده های"(superspreader)  این مطالعه نیز بیشتر از دیگران سرفه می کردند. محققان این مطالعه همچنین اظهار کردند که افراد آلوده به کروناویروس سندرم حاد تنفسی مقادیر بسیار کمتری از آر ان ای ویروسی را نسبت به افراد آلوده به آنفلوانزا   (Influenza)، بازدم می کنند.

 


٠٨:١٨ - چهارشنبه ٦ مهر ١٤٠١    /    عدد : ١٢١٠٩٧    /    تعداد نمایش : ٣٢١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department