چاپ        ارسال به دوست

آزمایش موفقیت آمیز واکسن بدون سوزن برای درمان کرونا

 

به نقل از نیوز مدیکال نت، پژوهشگران "مؤسسه پژوهش پزشکی بیماری‌های عفونی ارتش آمریکا"(USAMRIID)، ایمنی‌زایی یک واکسن کووید-۱۹را در "میمون‌های رزوس" (Rhesus macaque)  آزمایش کرده‌اند. آزمایش پیشین واکسن کووید-۱۹مبتنی برDNA که پروتئین خوشه‌ای کروناویروس را هدف قرار می‌دهد، واکنش ایمنی هومورال مناسبی را در همسترهای مورد بررسی ایجاد کرد.

فرضیه پژوهشگران در این پروژه، این بود که وقتی واکسن از طریق تزریق پرفشار بدون سوزن ارائه می‌شود، واکنش پادتن خنثی‌کننده قابل تشخیصی را ایجاد می‌کند. آنها شواهدی را مبنی بر ایمنی‌زایی این واکسن در میمون‌های رزوس دنبال کردند.

آنها حیوانات مورد بررسی را با استفاده از دو روش دارورسانی بدون سوزن واکسینه کردند. نخستین روش مورد استفاده، دستگاه موسوم به "استراتیس" (Stratis) بود که در هر دوز واکسیناسیون، دو میلی‌گرم دارو را به صورت عضلانی تحویل داد. دومین تلاش برای دارورسانی زیر جلدی، تحویل ۰.۴میلی‌گرم دارو در هر بار واکسیناسیون با دستگاه موسوم به "تروپیس" (Tropis) بود. پژوهشگران، پادتن‌های خنثی‌کننده حاصل از واکسن را با استفاده از دو سنجش موسوم به"PRNT" و"PsVNA" اندازه‌گیری کردند. علاوه بر این، آنها یک سنجش ایمنی چندگانه"MAGPIX" را انجام دادند که از پروتئین‌ خوشه‌ای کروناویروس، "دامنه اتصال گیرنده" (RBD) و "پروتئین‌های نوکلئوکپسید" (NP) استفاده می‌کند.

در این پژوهش، از ۱۲میمون رزوس چینی بین هشت تا ۱۵سال و وزن بین پنج تا ۱۶کیلوگرم استفاده شد. هر گروه واکسیناسیون شامل سه حیوان نر و سه حیوان ماده بود. پژوهشگران، روزانه همه حیوانات را از نظر ناهنجاری‌های بالینی و رفتاری زیر نظر گرفتند.

پژوهش‌های آینده باید راه‌هایی را برای افزایش قدرت واکسن پرفشار مبتنی برDNA مورد بررسی قرار دهند تا امکان استفاده از آن به عنوان یک واکسن مستقل فراهم شود. با وجود این، دوزهای مورد استفاده در این پژوهش، واکنش‌های پادتن خنثی‌کننده مورد نظر را به دنبال ارائه دو دوز ایجاد کردند. این موضوع، واکسن را بسیار سودمند می‌کند. این راهبرد واکسیناسیون، از یک واکسن تقویت‌کننده حاصل از پلتفرم متفاوتی نسبت به واکسن مورد استفاده برای تکمیل مجموعه واکسیناسیون اولیه استفاده می‌کند.


٠٨:٥٢ - سه شنبه ٢٤ آبان ١٤٠١    /    عدد : ١٢٢٧٦١    /    تعداد نمایش : ٩٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 CTERC.SBMU.AC.IR Allright Reserved
Powered By NRITLD IT Department