×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

  • تاریخ انتشار : 1403/03/27 - 08:06
  • بازدید : 52
  • تعداد بازدیدکننده : 29
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

آیا ممکن است نئاندرتال‌ها به دلیل یک ویروس HPV منقرض شده باشند؟!

مطالعه نشان می‌دهد که نئاندرتال ۵۰۰۰۰ ساله احتمالاً توسط ویروس‌های DNA آلوده شده است.

یک مطالعه، نمونه‌های ۵۰۰۰۰ ساله از بقایای نئاندرتال‌ها را مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار داد تا علت انقراض آن‌ها مشخص شود. مطالعه جدید اخیر، احتمال وجود ویروس‌های DNA را نشان داده که به انقراض نئاندرتال‌ها نسبت داده می‌شوند.

به گزارش راز بقا، دانشمندان عفونت‌های پایدار ناشی از ویروس‌هایی مانند آدنوویروس (Adenoviruses)، ویروس هرپس (Herpes) و ویروس پاپیلومایی را بررسی کردند که با تأخیر طولانی‌مدت با تأثیر قابل‌توجه بر جمعیت میزبان تعریف می‌شوند.

محققان با هدف شناسایی ویروس‌ها در DNA نئاندرتال، ژنوم بقایای اسکلتی گونه‌های منقرض‌شده انسانی را تجزیه و تحلیل کردند. این مطالعه روی نمونه‌هایی متمرکز شد که تقریباً ۵۰۰۰۰ سال قدمت داشتند، که تقریباً زمان وجود نئاندرتال‌هاست.

بقایای نئاندرتال‌ها از غار چاگیرسکایا (Chagyrskaya) تجزیه و تحلیل شد

تیمی از دانشمندان دانشگاه فدرال سائوپائولو در برزیل داده‌های توالی‌یابی DNA خام دو مجموعه از بقایای نئاندرتال را که از غار چاگیرسکایا در روسیه بازیابی شده بود، بررسی کردند.

آن‌ها به امید یافتن بقایای ژنوم، داده‌های ژنتیکی سه ویروس DNA را تجزیه و تحلیل کردند: آدنوویروس، ویروس هرپس و ویروس پاپیلوم. این ویروس‌ها قدیمی‌ترین ویروس‌های انسانی هستند که تاکنون کشف شده‌اند.

محققان توالی‌های DNA ژنوم‌های نئاندرتال را نقشه‌برداری کردند و آن‌ها را با ژنوم‌های ویروسی شناخته‌شده مقایسه کردند، به این امید که شباهت‌ها و تفاوت‌ها را پیدا کنند.

محققان مدت‌های زیادی به روش‌های محتلف این فرضیه را که ویروسی منجر به انقراض نئاندرتال‌ها شده را بررسی کردند.

مارسلو بریونز، نویسنده این مطالعه، براساس بررسی پیچیده و انجام کار‌های علمی دقیق روی ژنوم‌های نئاندرتال‌ها گفت: داده‌های ما در مجموع نشان می‌دهد که این ویروس‌ها ممکن است نشان دهنده ویروس‌هایی باشند که واقعاً نئاندرتال‌ها را آلوده کرده‌اند.

به گزارش راز بقا، دانشمندان بر این باورند که ویروس‌ها ممکن است نقشی در انقراض نئاندرتال‌ها داشته باشند، اما این نمی‌تواند تنها عامل باشد.

برایونز اظهار داشت: برای حمایت از این فرضیه تحریک‌آمیز و جالب، اثبات این امر که حداقل ژنوم این ویروس‌ها را می‌توان در بقایای نئاندرتال یافت، ضروری است.

اینکه دقیقا کدام ویروش DNA و چطور باعث این انقراض شده است هنوز مشخص نیست.

  • گروه خبری : مرکز تحقیقات ویروس شناسی
  • گروه خبری : 143563
کلمات کلیدی
تنظیمات قالب