×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

  • تاریخ انتشار : 1402/04/26 - 09:04
  • بازدید : 37
  • تعداد بازدیدکننده : 36
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

این ویروس عامل بیماری‌های مرموز کبدی است

تیمی از پژوهشگران انستیتو پاستور فرانسه ویروس جدیدی را شناسایی کردند که عامل یک بیماری مرموز کبدی است. این ویروس یک گونه سیرکوویروس ناشناخته بوده و نام موقت آن ( Human Circovirus1 ( HCirV-1) است.

اگرچه انتقال ویروس ها از حیوان به انسان موضوع جدیدی محسوب نمی شود اما در دنیای علم، ویروس های جدید به ندرت کشف می شوند. با این حال، دانشمندان فرانسوی موفق به کشف یک ویروس شدند که تاکنون کسی از وجود آن اطلاع نداشت. این ویروس HCirV-1 نام داشته و به خانواده ای از ویروس های دی ان ای کوچک و بسیار مقاوم تعلق دارد. این خانواده ویروس برای اولین بار در گونه های جانوری در دهه ۱۹۷۰ شناسایی شده بودند. البته باید توجه داشت سیرکوویروس انسانی کشف شده جدید، به نوعی متفاوت از سیرکوویروس های حیوانی شناخته شده است.

در ادامه، نمونه‌ های بافت با استفاده از تکنیک‌ های توالی ‌یابی با توان بالا و الگوریتم‌ های کامپیوتری قدرتمند تعیین توالی شده و توالی های حاصل با توالی پاتوژن های شناخته شده مقایسه شدند. نتایج این مطالعه باعث شگفت زدگی محققان شد، زیرا این یک سکانس جدید بود که با هیچ نمونه شناخته شده مطابقت نداشت.

بررسی های بعدی نشان داد:این ویروس می تواند در سلول های کبد انسان تکثیر شود. ویروس فوق از ماشین های سلولی برای تکثیر استفاده و سپس سلول را از بین می برد. با تداوم این فرایند، تخریب تعداد زیادی از سلول های کبدی باعث آسیب به عملکرد اندام ها می شود. با این حال، بیمار فقط علائم بسیار خفیف داشت. خوشبختانه او توانست یک درمان ضد ویروسی دریافت کند که در مبارزه با ویروس و جلوگیری از تخریب سلول های کبد موثر بود. با این حال، هنوز مشخص نیست که ویروس فوق چگونه منتقل می شود؟ (خون، تماس، غذا و غیره(.

برای اطمینان از اینکه بیماران آلوده به این ویروس جدید می توانند در سریع ترین زمان ممکن درمان شوند، یک آزمایش تشخیصی ویژه در فرانسه ایجاد شده است. در این آزمایشگاه، پزشکان با یک آزمایش سریع و قابل اعتماد می توانند در تمام موارد هپاتیت با منشا ناشناخته را شناسایی کنند.

به گفته پژوهشگران این تیم مطالعاتی، آزمایش سرولوژیکی ویژه تشخیص این ویروس نیز به زودی ساخته خواهد شد. این بیمار در حال حاضر تنها مورد شناخته شده عفونت انسانی با  HCirV-1 است. خوشبختانه آزمایش تشخیصی موجود ممکن است به ما کمک کند تا موارد دیگر دلایل هپاتیت با منشا ناشناخته را روشن کنیم.

  • گروه خبری : مرکز تحقیقات ویروس شناسی
  • گروه خبری : 129239
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

تنظیمات قالب