×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

  • تاریخ انتشار : 1402/07/03 - 08:30
  • بازدید : 118
  • تعداد بازدیدکننده : 56
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

روشی استنشاقی برای مقابله با ویروس کرونا ارائه شد

محققان شرکت زیست‌فناوری آفیلوجیک (Affilogic) موفق به ارائه روشی استنشاقی برای مقابله با ویروس کرونا شدند. در این روش از ترکیباتی به نام نانوفیتین استفاده می‌شود که به چند نقطه در ویروس حمله می‌کند.

نانوفیتین‌ها، که از پروتئین موجود در Sulfolobus acidocaldarius (یک میکروارگانیسم موجود در چشمه‌های آب گرم) به دست آمده‌اند، به طرز محسوسی ویروس کرونا را در موش‌ها خنثی می‌کند. هنگامی که نانوفیتین‌های مهندسی شده، توسط جوندگان استنشاق می‌شود، ویروس را با اتصال به پروتئین‌های سنبله مهار می‌کنند. مشاهده شده است که این نانوفیتین‌ها به سرعت در دوزهای بالا به ریه‌ها می‌رسند و از عفونت‌های اولیه جلوگیری کرده و ریه را پاکسازی می‌کنن. محققان شرکت آفیلوجیک نتایج یافته‌های خود را در نشریه Molecular Therapy  به چاپ رساندند.

سبساتین ویتلت، مدیر تحقیق و پروژه در شرکت آفیلوجیک می‌گوید: ما توانستیم طی چند ماه، نانوفیتین‌های ضد کرونا را که عفونت ویروسی را مهار می‌کنند را از نظر ژنتیکی دستکاری کرده و سپس آنها را با هم در یک مولکول قدرتمند منفرد قرار دادیم تا بتواند همزمان چندین منطقه از ویروس را برای اثربخشی پیشرفته مسدود کند. روش‌های کلاسیک، بیشتر به خنثی کردن یک منطقه واحد از ویروس‌ها متکی هستند تا عفونت آنها را مهار کند. ما فراتر از این رفته و ابزاری ساختیم که بتواند به چند نقطه حمله کند.

درمان‌های قبلی برای کرونا مانند آنتی‌بادی‌های مونوکلونال نیاز به دوزهای بالا داشته و با مشکلاتی نظیر تأخیر در رسیدن به غلظت‌های درمانی در محل عفونت و کاهش اثر درمانی در برابر انواع جدید کرونا روبرو بود.

به نقل از ستاد توسعه نانو، در صورت تأیید برای استفاده در انسان، فناوری نانوفیتین می‌تواند با مهار فوری بار ویروسی موجود در بافت‌های ریه، جایگزین غیر تهاجمی ارائه دهد. از آنجا که این مولکول‌ها نسبتاً کوچک هستند، مقاومت آنها در برابر گرما بالا بوده و طیف گسترده‌ای از مقادیر pH را می‌تواند تحمل کند، تولید و فرمولاسیون آنها ساده‌تر است.

ویولت می‌گوید: فناوری نانوفیتین بسیار سازگار است و می‌تواند در سایر بیماری‌های تنفسی عفونی استفاده شود. این ویژگی موجب شده تا این فناوری برای گروه‌های حساس به تزریق مکرر واکسن، نظیر نوزادان و افراد مسن مناسب باشد. انتظار می‌رود هزینه چنین محصولات استنشاقی پایین‌تر از روش‌های تزریقی فعلی باشد و به محدودیت‌های کمتری مانند کنترل دما نیاز داشته باشد.

البته نیاز به تحقیقات بیشتر در این باره وجود دارد و این فناوری باید از منظرهای مختلف مورد ارزیابی قرار گیرد.

  • گروه خبری : مرکز تحقیقات ویروس شناسی
  • گروه خبری : 131812
کلمات کلیدی

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

تنظیمات قالب