×

اطلاعات جستجو "Enter"فشار دادن

 


ویروس زیکازیکا ویروس و همه چیز درباره ویروس Zika

ویروس زیکا نکته ها، علائم بیماریزایی و درمان
 


اخیرا مقامات وزارت بهداشت پورتوریکو یک مورد ابتلای محلی به بیماری Zikaرا در این جزیره تایید کردند.این بیماری که از طریق نیش پشه منتقل می شود، با بروز اختلالات شدید عصبی در نوزادان برزیل مرتبط بوده است. این بیماری در زنان باردار بیماری جدی تری باعث شده و می تواند مشکلاتی در رشد جنین ایجاد نماید. بیماری تب Zikaناشی از ویروس  Zika (ZIKV) می باشد ، که متعلق به جنس flavivirusاست. رایج ترین شکل انتقال ویروس ZIKVاز طریق گزش پشه  Aedesحامل عامل بیماری می باشد.
این ویروس می تواند از طریق انتقال جنینی نیز منتقل شود. مادر آلوده به این ویروس می تواند ویروس را به کودک خود از طریق جفت یا در هنگام زایمان منتقل نماید. برخی از علائم بارز این بیماری عبارتند از تب، بثورات جلدی، ورم ملتحمه (چشم قرمز) و درد مفاصل. دیگر علایم عبارتند از سردرد، استفراغ، درد عضلانی و درد پشت چشم.
بیماری ناشی از ZIKVاست اغلب خفیف بوده و علائم، تنها برای چند روز تا حدود یک هفته باقی می مانند. بیماران به ندرت نیاز به بستری در بیمارستان دارند. تا این  لحظه، هیچ درمان اختصاصی برای ویروس Zikaدر دسترس نمی باشد.به بیماران اغلب توصیه می شود به مقدار زیادی استراحت داشته باشند، برای جلوگیری از دهیدراته شدن به طور منظم مایعات بنوشند و داروهای ضد درد و تب مانند پاراستامول و استامینوفن مصرف نمایند.
نوزادان مبتلا به این عفونت با میکروسفالی (سر غیرعادی کوچک) متولد می شوند، که می تواند به مشکلات شدید در رشد و مرگ زودرس نوزاد منجر شود.
مقامات بهداشت برزیل در حال بررسی 29 مورد مرگ و میر نوزادان مبتلا به  میکروسفالی می باشند که پس از کالبد شکافی مشخص شد که نوزادان مبتلا میکروسفالی آلوده به ویروس Zika، نیز بوده اند. این بررسی ارتباط بالقوه ای میان ویروس Zikaو میکرو سفالی را به اثبات رسانده است.
برگردان از :
 
تنظیمات قالب